Frysta raw lakritsfudge

Frysta raw lakritsfudgeWOW vad goda frysta raw lakritsfudge. Du måste prova dessa. Lakritspulvret går så klart att byta ut mot vanilj, hallon, pepparkakskrydda, saffran eller vad du själv gillar. Jag älskar lakrits så för mig är denna klockren. Inspiration från Susanna Moen, men jag gjorde om det lite.

Frysta raw lakritsfudge

1 dl pumpakärnor
1 dl solroskärnor
1 dl havregryn
1 msk kokosolja
7-8 dadlar
Ca 3 tsk lakritspulver (smaka av, vissa lakritspulver har mer smak)
En nypa salt
Några teskedar vatten

Mixa frön och havregryn till ett mjöl. Tillsätt resten och mixa till en len smet. Låt det ta tid, jag mixade ca 5 minuter. Lägg bakplåtspapper i en matlåda och tryck ut smeten (eller rulla till bollar). Det blev 10 stycken i denna storlek. Toppa med exempelvis kokos. Ställ i frysen. De går så klart att äta ofrysta också, men tips att prova frysta. Jag tycker det är mycket godare!

Frysta raw lakritsfudgeTips att prova detta recept om du gillar raw food, jag tror till och med du som inte är van vid det skulle gilla dessa. 

Frysta raw lakritsfudge

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.