Att uppskatta ditt eget sällskap

Har du kommit till det stadiet att uppskatta ditt eget sällskap?

Om inte så hoppas jag att du kommer dit. Det är en fantastisk känsla. Det är så skönt att kunna njuta av att vara helt själv, och trivas med det. Det är en härlig känsla att ha kommit dit, att värdera och prioritera att bara vara med mig själv ibland.

Självklart är det skillnad på om man har valt att vara ensam eller inte. Det är skillnad på att vara själv och att vara ensam. Det jag menar är att komma till det stadiet där du kan njuta av ditt eget sällskap. För många är det inte en självklarhet. Det var inte det för mig för några år sedan. Idag kan jag se fram emot en dag eller en kväll helt själv. Det är något jag vill prioritera. Bara göra vad jag vill och inte behöva tänka på vad någon annan vill. Ibland kan tanken på att åka iväg ett par dagar helt själv locka. Men jag är inte där än.

ensamtid med en bok
Som jag kan njuta av att vara själv, bara göra vad jag känner för och inte anpassa mig efter andra.

Kanske är det för att jag vet att jag har min kille, familj och vänner när jag vill. Kanske inte. Jag kan välja att vara själv när jag vill och jag kan välja när jag vill umgås och omge mig av andra. Det är fantastiskt.

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.