Gruppintervjuer om socialt stöd och idrott

Socialt stöd och idrott

Jag har min klasskompis från Malmö här i några dagar, så roligt! Nackdelen med distans är att inte bo i samma stad, men det blir desto roligare när vi väl ses. Vårt huvudfokus dessa dagar har dock varit gruppintervjuer (fokusgrupper) till vår C-uppsats. Vi har intervjuat idrottande 18 åringar och pratat om deras upplevelse om socialt stöd och om det har haft stor betydelse för deras idrottande.

Nu när jag själv har tänkt tillbaka en del på hur det var för mig så är jag enormt tacksam för mitt sociala stöd. Mina föräldrar har alltid varit engagerade i mina idrotter och underlättat för mig. Allt från uppmuntran, kritik, skjuts, utrustning och allt vad det innebär. Gemenskapen, vänner och allt socialt det har gett mig är en annan viktig del. Även tränare och andra föräldrar. Jag är så tacksam för lagsporten och allt det har gett mig. Jag vet att detta inte är en självklarhet för alla, vilket är lätt att glömma. Alla barn och ungdomar borde ha möjlighet att idrotta!!

Det har varit intressant att få höra diskussionerna under intervjuerna och hur det varit för andra. Nu hoppas vi bara att det blir ett bra underlag till resultat och diskussionsdelen. Check på både gruppintervjuer och transkribering (skrivit ner varje ord som alla har sagt i alla intervjuer). SÅ skönt.

Sallad med grillad kyckling
Det har varit riktigt varmt här så det har blivit både lunch och transkribering ute i solen.

Sallad med grillad kyckling
Sallad med grillad kyckling som bas och en enkel sås på creme fraiche och pesto.

Smoothiebowl med hallon, blåbär, ingefäraSmoothiebowl på banan, hallon, blåbär, ingefära, kvarg och yoghurt

Promenad i vårsolenMorgonpromenad längs strandpromenaden. Så mysigt att ha haft henne på besök!

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.